Platan.pl / Centrale / Blog / Jak usprawnić pracę przychodni w czasie pandemii COVID-19?

Jak usprawnić pracę przychodni w czasie pandemii COVID-19?

CENTRALE | Data publikacji: 23.09.2020 | Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023
Centrale Platan dla przychodni w czasie pandemii

Jak usprawnić pracę przychodni w czasie pandemii COVID-19?

W jaki sposób usprawnić obsługę telefoniczną pacjentów rejestrujących się do przychodni w czasie pandemii COVID-19? Jak przyspieszyć kontakt z lekarzem, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo personelowi i innym pacjentom? Jak wstępnie sprawdzić, czy osoba chcąca umówić się na wizytę nie ma objawów zarażenia koronawirusem?

Na przykładzie pewnego wdrożenia w specjalistycznej przychodni lekarskiej podpowiemy, jak można w tym celu wykorzystać serwery PBX Proxima i Libra.

Porównawczo serwery PBX Proxima i Libra

Założenia

Pacjenci denerwują się w przypadku kłopotów z dodzwonieniem się do przychodni lekarskich oraz z obostrzeń, jakie wprowadziły placówki medyczne. Musimy jednak pamiętać, że w naszym interesie jest, aby osoby udzielające pomocy mogły to robić i aby same nie zachorowały. Wiąże się to bowiem z wyłączeniem ich z pracy i kwarantanną.

W związku z tym przychodnie w czasie pandemii stosują dodatkowe procedury bezpieczeństwa chroniące pacjentów oraz personel przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Do takich procedur należy ankieta mająca na celu ustalenie, czy zgłaszający się pacjenci nie są potencjalnymi nosicielami koronawirusa.

Jedną z zasad udzielania pomocy jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie udzielającej pomoc.

Niestety często w placówkach medycznych mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami w sferze telekomunikacji. Nadal znajdziemy np. przychodnie, którym do łączności służy tylko analogowa linia miejska z bezpośrednio podpiętym aparatem telefonicznym. W takim wypadku bez modernizacji nie usprawnimy komunikacji. Managerowie sprawnie zarządzanych placówek od marca przygotowują obiekty i personel do działania w czasie pandemii COVID-19. Nie tylko dostosowują je do zaleceń sanepidu, ale i optymalizują pracę w nowych warunkach.

Pierwszy etap – modernizacja

Pierwszym działaniem w analizowanym przykładzie prywatnej specjalistycznej przychodni lekarskiej było udrożnienie kanału komunikacji telefonicznej. Celem była sprawna telefoniczna obsługa jak największej liczby pacjentów.

Zdecydowano się na wielokanałowe łącza internetowe, czyli usługę Platan SIP trunk (czytaj także artykuł Usługa SIP trunk – co to jest i czy warto?). Zakupiono także nową centralę telefoniczną (w tym przypadku był to PBX Server Libra). Wśród wdrożonych procedur bezpieczeństwa wprowadzono m.in. wywiady z pacjentami chcącymi się zarejestrować na wizytę u specjalisty. Miały one za zadanie określić, czy pacjent nie był narażony na kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2.

 

Drugi etap – optymalizacja

Po pewnym czasie zaobserwowano jednak, że przeprowadzanie wywiadów podczas rejestracji zajmuje czas, a przez to wydłuża się oczekiwanie kolejnych pacjentów. Każdorazowe powtarzanie zestawu pytań było również nużące dla osoby rejestrującej.

Wprowadzenie odpowiednich zapowiedzi słownych (Zrób dobre wrażenie – pomogą komunikaty głosowe) oraz kolejkowania (czytaj także artykuł na blogu: Czy małej firmie jest potrzebna centrala?) poprawiło komfort pacjentów oczekujących na połączenie, ale nie było do końca satysfakcjonujące. Klient zwrócił się więc z zapytaniem:

Czy można za pomocą centrali Platan bardziej zautomatyzować telefoniczną obsługę pacjentów?

Trzeci etap – automatyzacja

Po przeanalizowaniu potrzeb wśród punktów wskazanych do optymalizacji był wywiad epidemiologiczny z pacjentem. Systemy telekomunikacyjne Platan IP PBX Server ProximaPBX Server Libra w standardzie oferują usługę infolinii (tzw. IVR), które pozwalają na inteligentną dystrybucję połączeń. Doskonale nadaje się ona do zastąpienia personelu przychodni w przeprowadzaniu tego typu ankiet i odpowiedniego kierowania rozmówców według wybieranych odpowiedzi.

Aby zautomatyzować zadawanie pytań, wykonano następujące czynności:

  • skonfigurowano odpowiedni Schemat dzwonienia w serwerze Libra (to samo zrobimy też w IP PBX Serverze Proxima);
  • nagrano stosowne zapowiedzi (zobacz, jak nagrać zapowiedzi);
  • poinformowano personel, że po rejestracji pacjenta należy przełączyć rozmowę na numer Schematu, gdzie automatycznie zostanie przeprowadzona ankieta epidemiologiczna.

Dzięki temu w przychodni po wstępnym ustaleniu terminu wizyty u specjalisty pacjent trafia na automatyczną ankietę. Jeśli nie ma on niepokojących objawów wskazujących na kontakt z koronawirusem, termin wizyty jest potwierdzany, w przeciwnym razie pacjent przechodzi do dodatkowej weryfikacji.

Jak zrobić automatyczną ankietę

1. Dodaj nowy Schemat dzwonienia w menu Dystrybucja ruchu –> Schemat dzwonienia. Zgodnie z 10 dobrych praktyk w instalacji i konfiguracji systemów Platan nadaj Schematowi dzwonienia własną nazwę, np. Ankieta pacjenta.

2. Nadaj numer wewnętrzny dla stworzonego Schematu dzwonienia. Pamiętaj, że numer Schematu nie może pokrywać się z numeracją wewnętrzną, funkcji i usług serwera.

3. Schemacie dzwonienia stwórz poziomy infolinii, do których przypiszesz poszczególne zapowiedzi słowne z kolejnymi pytaniami wywiadu. Sugerujemy, aby na pierwszym poziomie poinformować pacjenta o celu przeprowadzania ankiety, a pytania zadawać dopiero na kolejnych poziomach.

4. Na poziomach z pytaniami pacjent powinien dokonać wyboru odpowiedzi, najlepiej prostych. Przykładowo: Wybierz 1 – odpowiedź NIE (pacjent nie był narażony na kontakt z koronawirusem), Wybierz 2 – odpowiedź TAK (pacjent był narażony na kontakt z koronawirusem) .

5. Po wybraniu opcji „1” pacjent będzie kierowany na wyższy poziom Schematu dzwonienia z kolejnym pytaniem, a w przypadku wybrania opcji „2” – do dokładniejszej, indywidualnej weryfikacji. Dowie się wówczas o możliwości odbycia wizyty mimo niepokojących objawów lub konieczności jej przełożenia.

6. Gdy pacjent odpowie negatywnie na wszystkie pytania, dobrze jest skierować go na poziom, na którym zostanie zaproszony na wizytę w zaplanowanym terminie.

Pamiętaj, aby do centrali wgrać zapowiedzi z pytaniami i dodatkowymi instrukcjami, przyporządkowanymi poszczególnym poziomom infolinii.

Zobacz na filmie konfigurację przykładowej ankiety w serwerach Platan:
Kliknij, aby zobaczyć wideoinstrukcję konfiguracji ankiety

 

Warto pamiętać

  • tego typu ankiety szczególnie polecamy dla pacjentów rejestrujących się na wizyty do specjalistów w poradniach i przychodniach specjalistycznych;
  • nie należy przełączać na ankietę pacjentów, którzy umawiają wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, np. z objawami przeziębienia czy grypy, którzy w ankiecie przynajmniej na część pytań odpowiedzą TAK;
  • nie ma potrzeby kierowania na ankietę pacjentów, którzy chcą korzystać z teleporady lekarza;
  • dla zwiększenia efektywności obsługi dobrze, aby weryfikację prowadziła inna osoba czy grupa osób niż rejestrująca pacjentów;
  • na każdym poziomie należy przewidzieć czas na dokonanie wyboru przez pacjenta.

 

Dodatkowe wsparcie – monitoring

Ponieważ omawianej przychodni szczególnie zależało na dbaniu o pacjentów, wdrożono również oprogramowanie Platan Call Monitor. Przydaje się ono zwłaszcza przy obsłudze intensywnego ruchu telefonicznego, gdy mimo zastosowanej automatyzacji personel nie jest w stanie na bieżąco obsługiwać wszystkich zainteresowanych kontaktem.

Oprogramowanie monitoruje ruch telefoniczny oraz pracę grupy osób odbierających połączenia. Statystyki pomagają optymalizować obsługę w zależności od pory dnia. Platan Call Monitor wizualizuje połączenia nieodebrane i utracone, a tym samym ułatwia zwrotny kontakt z pacjentem, który się nie dodzwonił. Dodatkowo użytkownicy odbierający połączenia widzą, które zostały obsłużone i przez kogo.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego możliwości oprogramowania Platan Call Monitor:
Kliknij, aby obejrzeć animację o Platan Call Monitor

 

Podsumowanie

W artykule zaprezentowaliśmy, w jaki sposób usprawniono obsługę telefoniczną pacjentów w przychodni specjalistycznej. Dzięki nowemu systemowi PBX Platan wraz z wielokanałowym łączem Platan SIP trunk, zapowiedziami i kolejkowaniem personel przychodni może obsługiwać większą liczbę jednoczesnych zapytań. Dodatkowo wprowadzono automatyczne ankiety medyczne dotyczące COVID-19. Pokazaliśmy, jak je uruchomić na schemacie dzwonienia w IP PBX Serverze Proxima lub PBX Serverze Libra. Wsparcie w obsłudze intensywnego ruchu przez grupę osób zapewniło także oprogramowanie Platan Call Monitor.

 

Pisał do Was:
Tomasz Jaroszewski

Trzy grosze dorzuciła i korektę zrobiła:
Joanna Lewandowska

PS Jeśli spodobał Ci się ten wpis, pomóż nam go upowszechnić. Udostępnij w mediach społecznościowych, wyślij znajomym. Dziękujemy!

Proxima, Libra, Organizacja ruchu, Kolejkowanie, Porady

Platan

Zobacz również

Zobacz wszystkie
Jak kierować połączenia w zależności od godziny?

02.02.2023

Jak kierować połączenia w zależności od godziny?

Pokazujemy, jak skonfigurować centralę Platan, aby ułatwić pracownikom odbieranie po godzinach telefonów kierowanych do innych osób.

Przeczytaj
Centrale
Smart Callback, czyli po nitce do kłębka

23.09.2022

Smart Callback, czyli po nitce do kłębka

Dzięki Smart Callback osoba oddzwaniająca na nieodebrane połączenie trafia bezpośrednio do pracownika, który się z nią kontaktował przez firmową centralę.

Przeczytaj
Centrale
Zrób dobre wrażenie – pomogą komunikaty głosowe

03.03.2022

Zrób dobre wrażenie – pomogą komunikaty głosowe

Komunikaty głosowe, czyli jak zrobić dobre wrażenie. Kiedy stosować zapowiedzi głosowe w centralach, co powinny zawierać, jak je przygotować i gdzie zamówić usługi lektorskie.

Przeczytaj
Centrale
Jak działa podsłuch w centralach Platan?

17.09.2021

Jak działa podsłuch w centralach Platan?

Często w firmach obsługujących klientów za pomocą telefonów monitoruje się i nagrywa rozmowy. Kto i dlaczego chciałby je podsłuchiwać oraz w nie ingerować?

Przeczytaj
Centrale
Praca zdalna w praktyce przy użyciu centrali Platan

29.06.2021

Praca zdalna w praktyce przy użyciu centrali Platan

Jak wyglądała praca zdalna przy użyciu centrali Platan w czasie pandemii? Co najlepiej sprawdziło się w praktyce? Zebraliśmy doświadczenia pracowników różnych działów.

Przeczytaj
Centrale
Kolejkowanie – walka dobra ze złem

07.10.2020

Kolejkowanie – walka dobra ze złem

Nie lubimy kolejek. Czasem są nieuniknione, a dobrze zorganizowane usprawniają obsługę interesantów. Czym jest kolejkowanie połączeń i jak je skonfigurować.

Przeczytaj
Centrale
Jak zorganizować pracę zdalną?

12.03.2020

Jak zorganizować pracę zdalną?

W czasie zagrożenia koronawirusem wielu pracodawców chce pracownikom zorganizować pracę zdalną. Podpowiadamy, jak to zrobić za pomocą systemów Platan.

Przeczytaj
Centrale
O k(urczę), telefony, zapomniałem o telefonach…

31.01.2020

O k(urczę), telefony, zapomniałem o telefonach…

Jak sobie poradzić za pomocą produktów Platan, gdy w projekcie instalacji zapomniano o sieci telefonicznej, a okazuje się, że telefony jednak są potrzebne.

Przeczytaj
Centrale
Smartfon w Multi Phone vs przekierowania na komórkę

30.09.2019

Smartfon w Multi Phone vs przekierowania na komórkę

Dlaczego smartfon zdefiniowany jako port zewnętrzny w Multi Phone bije na głowę przekierowania na komórkę w centrali.

Przeczytaj
Centrale

Skontaktuj się z nami

Nie wiesz, jaką centralę, urządzenia lub oprogramowanie wybrać? Porozmawiajmy – doradzimy, wyjaśnimy Partnerzy Platan i Autoryzowani Instalatorzy to sieć współpracujących z nami firm. Odwiedzą miejsce planowanej inwestycji, dopasują najlepsze rozwiązanie, zaoferują je w cenach producenta, zainstalują, zaprogramują, przeszkolą użytkowników i będą opiekować się systemem telekomunikacyjnym na miejscu.

Punkty sprzedaży

Punkty sprzedaży

Znajdź instalatora w pobliżu swojej lokalizacji.

Gdzie kupić?